Najwyższe w kraju oceny od swoich pacjentów dostali lekarze z Zachodniopomorskiego. Mimo tego, że i tam kuleje efektywna gospodarka finansami na leczenie. Takie są wyniki tegorocznego rankingu województw "Indeks sprawności ochrony zdrowia 2015"
Zachodniopomorskie ma najwyższe w Polsce wskaźniki poprawy stanu zdrowia oraz jakości konsumenckiej opieki zdrowotnej i najgorszą efektywność ekonomiczną - podsumowują autorzy raportu firma doradcza PwC oraz portal dane-i-analizy.pl Już po raz drugi przygotowali taki indeks.

-W kategorii "Poprawa stanu zdrowia" uwzględniali m.in. udział kobiet w badaniach profilaktycznych (mammografii i cytologii). Tu jesteśmy w pierwszej trójce, choć piersi bada tylko około połowa pań, którym NFZ funduje takie kontrole, za to drogi rodne nawet nie jedna trzecia – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Ile procent swoich przychodów rocznie wydaje gospodarstwo domowe na zdrowie? Najmniej w Wielkopolsce 2,8; najwięcej w Dolnośląskiem - 3,6.

Aby ocenić jakość konsumencką opieki zdrowotnej, firma sondażowa przepytała pacjentów lekarzy rodzinnych i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Mogli wystawić oceny od 1 do 5. Ogólnie noty były niskie. Tylko zachodniopomorscy lekarze dostali powyżej czwórki za kompetencje i podejście do pacjenta. Także najlepszą ocenę w kraju wystawili Zachodniopomorzanie za dostęp do pomocy medycznej (2,88) oraz ex aequo z Podkarpackiem za dostęp do badań diagnostycznych (3,07).

Pełny tekst Indeksu Sprawności Ochrony Zdrowia ukazał się w najnowszym numerze „Menedżera Zdrowia”.

Aby przeczytać raport kliknij tutaj
 
 
Źródło:www.termedia.pl