W szpitalu w Łęcznej kończą się przygotowania do uruchomienia pierwszego we wschodniej Polsce specjalistycznego oddziału leczenia oparzeń u dzieci. Pierwszych pacjentów ma przyjąć w lipcu tego roku.

Oddział będzie miał 11 łóżek i dodatkowe dwa do prowadzenia intensywnej terapii. Powstaje we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej istniejącym w łęczyńskim szpitalu. Początkowo planowano jego uruchomienie na początku roku, jednak termin został przesunięty z powodu przedłużenia się procedur przetargowych związanych z zakupem sprzętu i wyposażenia.

Oddział dziecięcy powstaje w odremontowanych pomieszczeniach, został już wyposażony w nowoczesny sprzęt. Zakupiono m.in. mikroskop operacyjny, narzędzia chirurgiczne do zabiegów rekonstrukcyjnych oraz skaner, który bada oraz dokumentuje głębokość i rozległość oparzeń. Oddział będzie przyjazny dla małych pacjentów, rodzice będą mogli przebywać tu wraz z dziećmi.

Powołanie oddziału leczenia oparzeń u dzieci w Łęcznej jest jednym celów unijnego projektu finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina. Partnerem łęczyńskiej placówki jest szpital w Łucku na Ukrainie, wartość projektu wynosi około 5,5 mln zł. Obie placówki rozpoczęły współpracę.

Szpital w Łucku zakupił nowe wyposażenie dla swojego oddziału leczenia oparzeń, ukraińscy lekarze przebywali na stażach w łęczyńskim centrum, w obu szpitalach powołano zespoły, które porównują organizację i sposoby leczenia oparzeń w Polsce i na Ukrainie. Jesienią planowana jest konferencja w Łucku, na której mają być ustalone rekomendacje do wprowadzenia zmian.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl