Pięć nowych urządzeń do kompresji klatki piersiowej LUCAS 2 od niedawna wspomaga ratowników pracujących w zespołach 2-osobowych Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

W tej chwili pogotowie posiada już 6 sztuk urządzeń LUCAS 2, służących do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.

Urządzenie wykonuje 100 ucisków na minutę o głębokości kompresji ponad 5 cm. Użycie takiego sprzętu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej daje poszkodowanemu dużo większą szansę przeżycia niż masaż wykonywany przez człowieka. Mechaniczna precyzja pozwala na skuteczne prowadzenie resuscytacji, włączając w to trudniejsze przypadki reanimacji o długim czasie trwania lub przeprowadzanej w trakcie transportu pacjenta do szpitala.

Podczas gdy system do kompresji klatki piersiowej pracuje, pozostali członkowie zespołu mogą zająć się innymi czynnościami ratowniczymi. Urządzenie może też pracować podczas transportu chorego karetką.

Sprzęt wykorzystywany jest nie tylko przez zespoły wyjazdowe pogotowia ratunkowego, ale również stacjonarnie w szpitalach. Na terenie województwa małopolskiego LUCAS-y pracują w szpitalach w Krakowie, Gorlicach, Oświęcimiu, Wadowicach, Tarnowie, w Nowym Sączu i Nowym Targu.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl