Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Jak przekonują autorzy projektu, regulacja w znaczący sposób wpłynie na zachowanie i poprawę stanu zdrowia społeczeństwa.

 

Korzyści dla obywateli obejmują m.in. poprawę satysfakcji z uzyskiwanej opieki oraz poprawę jakości udzielanych świadczeń, jak również ograniczenie finansowych skutków choroby i niepełnosprawności, związanych z ograniczeniem występowania zdarzeń niepożądanych.

Nowoczesna opieka zdrowotna, tłumaczą autorzy założeń, powinna być tak zorganizowana, aby zasoby kadrowe, infrastrukturalne i finansowe w najbardziej efektywny sposób zaspokajały medyczne potrzeby społeczeństwa zarówno w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki, diagnostyki i leczenia, jak i rehabilitacji, przy zapewnieniu bezpieczeństwa opieki, racjonalizacji wykorzystania zasobów materialnych i finansowych, gwarantowały spełnienie oczekiwań społecznych.

W ich opinii optymalizacja procesów medycznych wymaga systemowego podejścia do zagadnienia jakości. Odpowiednio zorganizowane zarządzanie jakością, działające zarówno na poziomie poszczególnych jednostek ochrony zdrowia (wewnętrzne systemy zarządzania jakością), jak i na poziomie systemowym (zewnętrzne systemy zarządzania jakością) stymuluje poprawę funkcjonowania systemu, a w konsekwencji wpływa na wzrost bezpieczeństwa zdrowotnego i satysfakcji społecznej.

Ewentualne uwagi do założeń projektu można zgłaszać do 19 lutego 2017 r.

Więcej: www.legislacja.rcl.gov.pl

 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl